Hoppa till huvudinnehåll
lördag, 7 november 2026 · MorgonutgåvaStockholm ⛅ 3°CSEK/USD 0.1013 · SEK/EUR 0.0907Om ossRedaktionenKällorKontaktNyhetsbrev

TP-Link Deco BE65: Wi-Fi 7-mesh, specifikation och test

De flesta som funderar på ett mesh-system vill egentligen bara slippa döda zoner i sovrummet, men när tillverkaren lovar Wi-Fi 7 och hastigheter som låter mer som laboratoriesiffror än vardag blir det svårt att veta vad man faktiskt får. Enligt TP-Link Australien (produktjämförelse) har Deco BE65 fyra 2,5 Gbit/s-portar per nod, och nedan skiljer vi på det som går att kontrollera och det som bygger på tillverkarens egna siffror.

Wi-Fi-standard: Wi-Fi 7 (IEEE 802.11be) · Portar per nod: 4 × 2,5 Gbps (TP-Link Australien, produktjämförelse) · Bandbreddsklass: BE9300 eller BE11000 beroende på region · Maxhastighet (regional sida): 9,3 Gbps (TP-Link Norden (produktsida))

Snabböversikt

1Bekräftade fakta
  • Deco BE65 är ett Wi-Fi 7-system enligt IEEE 802.11be (TP-Link Hongkong (produktsida))
  • Deco BE65 har fyra 2,5 Gbps-portar per nod (TP-Link Australien, produktjämförelse) (TP-Link Hongkong (produktsida))
  • Deco XE75 är ett Wi-Fi 6E-system med AXE5400-klass (TP-Link Australien, produktjämförelse) (TP-Link Hongkong (produktsida))
2Vad som är oklart
  • Maxhastigheten för BE65 skiljer sig mellan regioner: 9,3 Gbps i Norden (TP-Link Norden, produktsida) mot BE11000-märkning i Hongkong (TP-Link Hongkong, produktsida)
  • Antalet anslutna enheter per BE65-system saknar verifierad primärkälla i underlaget
  • Ingen oberoende källa i underlaget har mätt BE65 mot XE75 i samma testmiljö
3Tidlinjesignal
4Vad händer härnäst

Tio rader, ett mönster: specifikationerna kommer från tillverkaren, priserna från återförsäljare och tidningar, och ingen oberoende mätning jämför de två modellerna i samma testmiljö.

Egenskap Värde
Wi-Fi-standard Wi-Fi 7 (IEEE 802.11be) (TP-Link Hongkong, produktsida)
Bandbreddsklass BE9300 eller BE11000, beroende på regional produktsida (TP-Link Norden, produktsida)
Portar per nod 4 × 2,5 Gbps (TP-Link Australien, produktjämförelse)
Trådlös hastighet, 6 GHz 5765 Mbps (TP-Link Norden, produktsida)
Trådlös hastighet, 5 GHz 4324 Mbps (BE11000) eller 2882 Mbps (BE9300) (TP-Link Hongkong, produktsida)
Trådlös hastighet, 2,4 GHz 688 Mbps (TP-Link Norden, produktsida)
Maxhastighet enligt regional sida 9,3 Gbps (BE9300-märkning) (TP-Link Norden, produktsida)
Lansering av Deco XE75 Tillkännagiven i (Android Central, recension av Deco XE75)
MSRP tvåpack XE75 299 USD vid tillgänglighet i (Digital Trends (recension av Deco XE75))
Pris tvåpack BE65 i Sverige 4 990 kr enligt Inet.se (Inet.se (återförsäljare, tvåpack och trepack))

Vilka paket finns för Deco BE65 och vad skiljer dem åt?

Sökningen ger tre varianter: ett paket med 5G, ett tvåpack och ett trepack. Prisuppgifterna för paketen kommer från återförsäljare, så varje siffra gäller för den butik och den dag den hämtades.

Ett-, två- och trepack

  • Tvåpack: 4 990 kr hos Inet.se (Inet.se, återförsäljare)
  • Trepack: 5 990 kr hos Inet.se (Inet.se, återförsäljare)
  • Konsumentmagasinet listar BE65 för 5 290 kr hos CDON i en översikt från 2026 (Konsumentmagasinet, poängbaserad mesh-översikt)

Antalet noder styr täckningen, men täckningssiffror för BE65-paketen finns inte i underlaget. Trepacket blir billigare per nod i listningarna, men det säger ingenting om hur stort hus det klarar.

5G-varianten BE65-5G

  • Inet.se har en egen produktsida för BE65 5G, skild från standardpaketen (Inet.se (återförsäljare, BE65 5G))
  • Underlaget visar inte hur 5G-varianten skiljer sig tekniskt från standardversionen utöver namnet

Implikationen: Paketvalet handlar främst om antal noder och budget. Vilken variant som ger bäst signal i just ditt hem avgörs av planlösningen, och den uppgiften finns inte i någon källa här.

Hur skiljer sig Deco BE65 från Deco XE75?

Modellerna skiljer sig mest i radioteknik. Enligt TP-Link Australien (produktjämförelse) är XE75 ett Wi-Fi 6E-system, medan BE65 bygger på Wi-Fi 7.

Pris och antal noder

  • Digital Trends angav XE75 till 299 USD för tvåpack vid lansering (Digital Trends, recension av Deco XE75)
  • Konsumentmagasinet listade XE75 för 3 349 kr hos Amazon och BE65 för 5 290 kr hos CDON (Konsumentmagasinet, poängbaserad mesh-översikt)

Priserna gäller olika valutor, butiker och tidpunkter, så de går inte att räkna som en exakt prisskillnad. Det som går att säga är att BE65 listas dyrare än XE75 i den svenska översikten.

Fallgropen

Prisskillnaden mellan modellerna i de svenska listningarna är för stor för att ignoreras, men den mäter butiker lika mycket som modeller. Kontrollera priset i samma butik samma dag innan du jämför.

Hastighet och portar

  • XE75 anges till 2402 Mbps på 6 GHz, 2402 Mbps på 5 GHz och 574 Mbps på 2,4 GHz (TP-Link Australien, produktjämförelse)
  • BE65 anges till 5765 Mbps på 6 GHz, 4324 Mbps på 5 GHz och 688 Mbps på 2,4 GHz i BE11000-märkningen (TP-Link Hongkong, produktsida)
  • BE65 har fyra 2,5 Gbps-portar per nod (TP-Link Australien, produktjämförelse)
  • Digital Trends anger att XE75 saknar multigig-Ethernet, och flera andra recensioner stödjer den bilden (Digital Trends, recension av Deco XE75)

Mönstret: BE65 har högre siffror på alla tre band och fler 2,5 Gbps-portar. Siffrorna är tillverkarens, och ingen oberoende källa har jämfört modellerna i samma testmiljö.

Vilka tekniska specifikationer har Deco BE65?

Grunddata är konsekventa, men detaljerna varierar mellan regionala produktsidor. TP-Link Norden anger BE9300-märkning och 9,3 Gbps, medan TP-Link Hongkong anger BE11000.

Wi-Fi 7 och BE9300

  • Wi-Fi 7 enligt IEEE 802.11be (TP-Link Hongkong, produktsida)
  • Multi-Link Operation och 320 MHz-kanaler, som TP-Link beskriver som dubbel bandbredd jämfört med 160 MHz i Wi-Fi 6E (TP-Link Norden, produktsida)
  • Maxhastighet på 9,3 Gbps enligt BE9300-sidan (TP-Link Norden, produktsida)

En maxhastighet är en teoretisk summa över flera band. Den enhet du har i handen kopplar normalt upp sig mot ett enda band åt gången, så summan säger mer om marknadsföring än om vardagen.

Portar och anslutning

  • 4 × 2,5 Gbps per nod (TP-Link Australien, produktjämförelse)
  • Inet.se beskriver 2,5 Gbps-portarna som användbara för trådad backhaul mellan noderna (Inet.se (återförsäljare, tvåpack))
  • PCforAll fann att systemet saknar stöd för länkaggregering på portarna (PCforAll, svensk test av Deco BE65)

Det här betyder: Specifikationerna ser starka ut på papperet. Portarna gör störst skillnad om backhaul och bredband faktiskt utnyttjar dem, och det visar ingen källa i underlaget.

Är Deco BE65 värt pengarna?

Prisnivån i Sverige

  • PCforAll uppgav 6 500–8 500 kr för tvåpack i december 2023, beroende på butik (PCforAll, svensk test av Deco BE65)
  • Inet.se listar tvåpack för 4 990 kr och trepack för 5 990 kr (Inet.se, återförsäljare)
  • Tom’s Hardware angav BE65-Outdoor till 299,99 USD för tvåpack i en test publicerad (Tom’s Hardware (test av BE65-Outdoor))

Vad oberoende tester visar

  • PCforAll fann att vardagsprestandan liknar dyrare Deco BE85, men utan de högsta toppvärdena (PCforAll, svensk test av Deco BE65)
  • Tom’s Hardware uppmätte 504 Mbps i bakgården och 115 Mbps vid eldstaden i baslinjetest mot BE63 i 5 GHz-bandet (Tom’s Hardware, test av BE65-Outdoor)
Varför det spelar roll

Prisspannet på 2 000 kr mellan butikerna i PCforAll:s test avgör mer än valet mellan BE65 och XE75. Den som hittar tvåpacket i den lägre delen av spannet får det tekniska underlaget till ett rimligt pris.

Implikationen: Köpet är motiverat för den som vill ha Wi-Fi 7 och 2,5 Gbps-portar, men bara om priset stämmer med budgeten.

Slutsats: Deco BE65 är det tekniskt starkare systemet i jämförelsen och passar svenska hushåll med fiber som vill ha 2,5 Gbps-portar i nätet. Köpare som främst jämför pris kan spara upp till 2 000 kr genom att kontrollera tvåpackets pris i flera butiker innan de beslutar, eftersom prisspannet är brett.

Köparen får det mesta av BE65:s tekniska försprång först när priset ligger i den lägre delen av spannet.

Passar Deco BE65 för stora hem med många enheter?

Underlaget räcker inte för ett säkert ja. Det finns ingen verifierad enhetsgräns för BE65, och täckningssiffrorna för paketen saknas.

Antal enheter och IoT

  • Ingen verifierad enhetsgräns för BE65 finns i underlaget
  • Uppgifter om antal anslutna enheter i sökresultat saknar källa och används därför inte som fakta i den här artikeln

Fiberanslutning och hög bandbredd

  • Tom’s Guide mätte XE75 till 1,220 Gbps på 15 fot i ett IxChariot-test med 10 klienter (Tom’s Guide (XE75-recension med IxChariot-test), )
  • Inet.se beskriver BE65 som ett WiFi 7-mesh med upp till 9,2 Gbit/s (Inet.se, återförsäljare, tvåpack)
Fallgropen

Ett mätvärde från 15 fots avstånd säger mycket om testmiljön och lite om ett flervåningshus med många väggar. Behandla varje hastighetsangivelse som en övre gräns tills någon mäter den i ditt eget hem.

Mönstret: Ju fler enheter och väggar i ett stort hem, desto mer avgörs resultatet av planlösningen. Det är en uppgift du själv behöver testa.

Två modeller, ett tydligt mönster: BE65 har högre siffror i varje band och fler 2,5 Gbps-portar, men priset skiljer sig och ska jämföras med datum och butik enligt Konsumentmagasinet (poängbaserad mesh-översikt).

Egenskap Deco XE75 Deco BE65
Wi-Fi-standard Wi-Fi 6E (IEEE 802.11ax) Wi-Fi 7 (IEEE 802.11be)
6 GHz (Mbps) 2402 5765
5 GHz (Mbps) 2402 4324 (BE11000) eller 2882 (BE9300)
2,4 GHz (Mbps) 574 688
Portar per nod Uppgifter varierar mellan marknader; Digital Trends anger att multigig saknas 4 × 2,5 Gbps
Pris i Sverige 3 349 kr (Amazon, Konsumentmagasinet) 5 290 kr (CDON, Konsumentmagasinet); 4 990 kr för tvåpack (Inet.se)

Specifikationerna bygger på två regionala produktsidor från TP-Link, TP-Link Hongkong (produktsida) och TP-Link Norden (produktsida), som anger olika 5 GHz-värden för samma modell.

Specifikation Värde
Wi-Fi-standard Wi-Fi 7 (IEEE 802.11be)
Märkning BE9300 eller BE11000 beroende på region
Trådlös hastighet, 6 GHz 5765 Mbps
Trådlös hastighet, 5 GHz (BE11000) 4324 Mbps
Trådlös hastighet, 5 GHz (BE9300) 2882 Mbps
Trådlös hastighet, 2,4 GHz 688 Mbps
Ethernet-portar 4 × 2,5 Gbps per nod
Kanalbredd 320 MHz med MLO-stöd
Utomhusvariant BE65-Outdoor, IP65
Länkaggregering Saknas enligt PCforAll

Fördelar

  • Wi-Fi 7 med 320 MHz-kanaler och MLO enligt TP-Link Norden (produktsida)
  • Fyra 2,5 Gbps-portar per nod enligt TP-Link Australien (produktjämförelse)
  • Vardagsprestanda nära den dyrare BE85 enligt PCforAll (svensk test av Deco BE65)

Nackdelar

  • Ingen länkaggregering på portarna enligt PCforAll (svensk test av Deco BE65)
  • Priset varierar med 2 000 kr mellan butiker i samma test (PCforAll, svensk test av Deco BE65)
  • Specifikationerna skiljer sig mellan Norden och Hongkong, vilket gör jämförelsen svårare (TP-Link Hongkong, produktsida)

Bekräftade fakta

  • BE65 är Wi-Fi 7 och XE75 är Wi-Fi 6E (TP-Link Australien, produktjämförelse)
  • BE65 har fyra 2,5 Gbps-portar per nod (TP-Link Australien, produktjämförelse)
  • XE75 lanserades i januari 2022 och blev tillgänglig i april 2022 (Android Central, recension av Deco XE75)

Vad som är oklart

  • Vilken maxhastighet som gäller för BE65: 9,3 Gbps i Norden (TP-Link Norden, produktsida) mot BE11000-märkning i Hongkong (TP-Link Hongkong, produktsida)
  • Vilka portar XE75 har i svenska versionen, eftersom uppgifterna varierar mellan marknader
  • Antalet anslutna enheter för BE65 saknar verifierad primärkälla
  • Brittiska priser för BE65 (cirka 349,99 pund) bygger på en källa utan egna tester (Smart Home Assistant (UK-prisöversikt, ej egen test))
Redaktionens notis

Två hastighetsangivelser från sökresultat och ett forumomdöme om att testare skickat tillbaka BE65 saknar spårbar källa i underlaget. De används därför inte som fakta här.

Slutsats: Underlaget visar inte hur BE65 klarar ett stort hem med många enheter, så den som köper för det scenariot måste själv mäta hastigheten i flera rum innan beslutet.

Hemmets planlösning avgör resultatet mer än antalet noder, och den bedömningen kan ingen tabell göra åt dig.

Vad källorna säger

Deco BE65 fungerar i vardagen lika bra som dyrare Deco BE85, men utan de extrema prestandatopparna och utan snabbare trådade nät.

PCforAll (svensk test av Deco BE65)

Systemet levererar Wi-Fi 6E-prestanda för ungefär 60 procent av kostnaden för jämförbara konkurrenter.

Digital Trends (recension av Deco XE75)

Deco XE75 uppmätte 1,220 Gbps på 15 fot i ett IxChariot-test med 10 klienter.

Tom’s Guide (XE75-recension med IxChariot-test)

Det som avgör köpet är hur mycket av tillverkarens siffror du faktiskt får i ditt eget hem, och den frågan saknar oberoende mätning i underlaget. För svenska hushåll med fiber är valet tydligt: välj BE65 om du vill ha Wi-Fi 7 och fyra 2,5 Gbps-portar, eller välj XE75 om priset avgör och Wi-Fi 6E räcker.

Vanliga frågor

Hur placerar man noderna för bäst täckning i ett hem?

Underlaget innehåller ingen placeringsrekommendation för BE65. Mät hastigheten på flera platser i hemmet innan du bestämmer placeringen, eftersom Tom’s Guide angav sin XE75-mätning på 15 fots avstånd (Tom’s Guide, XE75-recension med IxChariot-test).

Krävs ett fiberabonnemang för att få ut hastigheten från Deco BE65?

Ingen källa i underlaget testar BE65 mot en svensk fiberanslutning. Det går därför inte att säga hur stor del av portarnas kapacitet som används i praktiken.

Går Deco BE65 att använda tillsammans med en befintlig router?

Underlaget innehåller ingen verifierad uppgift om det. Kontrollera anslutningen mot din befintliga router i tillverkarens dokumentation innan du köper.

Hur uppdaterar man firmware på ett Deco BE65-system?

Underlaget innehåller inga steg för firmwareuppdatering. Använd tillverkarens supportsida för aktuella instruktioner för din modell.

Fungerar Deco BE65 med äldre Wi-Fi-enheter?

Underlaget saknar en verifierad uppgift om kompatibilitet med äldre Wi-Fi-standarder för BE65. Kontrollera vilken Wi-Fi-standard dina enheter stödjer före köp.

Hur återställer man en Deco BE65-nod till fabriksinställningarna?

Underlaget innehåller ingen instruktion för återställning. Kontrollera tillverkarens dokumentation för din modell.

Relaterad läsning



Gustav Söderlund
Gustav SöderlundRedaktionsmedarbetare

Gustav Söderlund is Senior reporter at Affärsmagasinet.se, covering breaking music and entertainment stories across the UK.